Yenikent Karpuzu Pazara Çıktı


Açıklama: Yoncasıyla ünlü Yenikent Beldemizde son yıllarda Karpuz üretimiyle de markalaşmaya devam ediyor.
Kategori: Yenikent Tarım
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2013
Geçerli Tarih: 25 Kasım 2020, 05:55
Site: YENİKENT BELEDİYESİ
URL: http://www.yenikent.bel.tr/haber_detay.asp?haberID=159Yenikent Beldemizde bu yıl Temmuz ayının ortasında hasadı yapılmaya başlanılan karpuz, lezzetiyle karpuz sevenlerin yüzünü güldürüyor.


Yenikent beldemizde yetiştirilen kavun ve karpuzlar artık Aksaray halk pazarlarında markalaştı, daha hasadı yapılmadan Aksaray pazarlarında Amarat Karpuzu, Amarat Kavunu adıyla satılan kavun ve karpuzlar beldemize ait değildir, Yaklaşık 1 haftadır olgunlaşan ve hasadı yapılan karpuz artık pazarlarda yerini almaya başladı.


Yenikent'te üretilen tadıyla herkesin ilgisini çeken yerli Amarat karpuzu'nu birinci elden direk üreticiden almak isteyenler Akhan'da ve Yenikent çarşı merkezinden alabilirler.


Ortalama 10-15 kilogram ağırlığındaki karpuzlar tadıyla, tazeliğiyle tüketicinin ilgisini çekiyor. Aksaray halkı da pazarda satılan başka yerlerin karpuzu yerine,  Yenikent’te yetişen karpuzu tercih ediyor.


Yenikent’te karpuz üreticiliğinin yaygınlaşması ve tercih edilen zirai ürün haline gelmesinde emeği geçen üreticilerden bazıları; Mustafa Bayrakdar ve Şammas Bayrakdar, Ali Bayraklı üretilen üründen memnun olduklarını, ancak Amarat Karpuzu adıyla satılan başka yerlerin karpuzu kalitenin düşmesine sebep olduğunu, halkımızın direk üreticiden almalarını tavsiye ettiklerini beyan ettiler.


Yenikent’te üretilen yerli Karpuz ve kavun Akhan'da ve Yenikent çarşı merkezinde  haftanın hergünü 1 kg= 90 kuruştan satılıyor.

Haber : Mustafa KALlN