YENİKENT BELEDİYESİ
ANASAYFA HABERLER BAŞKAN MECLİS ÜYELERİ PERSONEL YENİKENT RESİMLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YENİKENT HAVA DURUMU

 

YENİKENT KASABASI

ZİYARETÇİ SAYISI

LOGOMUZ YENiLENDi

LOGOMUZ YENiLENDi

Tarih 01 Ocak 2015 Editör Yenikent Belediyesi
Okunma Sayısı : 1791

Yenikent Belediyesi Logosu yenilendi. Uzun süredir kullanılan kırmızı traktörlü logo yenilenrek Yenikent'i temsil edecek, marka haline gelen yonca simgesiyle birlikye logo yenilendi.
Belediyemize ve halkımıza hayırlı olsun.

Logoya Genel Bakış

Logo çalışmasında Yenikent’in tarihi ipek yolu üzerinde bulunması nedeniyle; tarihini, kültürünü, doğasını ve Yoncasıyla marka haline gelen bir kent olmasını simgeleyen öğelerin bir arada olmasını hedefledik.

Logo da “Sevgi, hoşgörü ve güleryüzle hizmet” ifadesini çağrıştırması amacıyla göze hoş gelen renkleri ve 3 yapraklı yoncayı kullandık.

Logonun dış kısmında kullandığımız SELÇUKLU YILDIZI  bugün Türkiye’de örneğine sıkça rastlanan Sekiz Köşeli Selçuklu Yıldızı’dır. Yıldızın köşeleri merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve Rabbine şükretmek anlamlarına gelmektedir.

Aksaray’daki Selçuklu mimarisi eserlerinin kubbeleri ve tavan yapılarında Sekiz Köşeli Yıldız figürü kullanılmıştır. Kasabamız da bir zamanlar dokunan Taşpınar Halılarının orta kısmında da Selçuklu Yıldızı motifinin işlendiği görülmektedir. Ayrıca bu yıldız Osmanlı Bayrağı, Azerbaycan Devleti Bayrağı, Türkmenistan Devleti arması ve Osmanlı Devlet Armasında da kullanılmıştır. Günümüzde de birçok il ve ilçe belediye logoları olarak da kullanılmaktadır.

Logonun iç kısmında kullandığımız Üç Yapraklı Yonca, kasabamızda üretilen ve marka haline gelen yoncayı temsil etmektedir. Kasabamızda yaklaşık 50 bin dekar alanda en son teknoloji tarım aletleri kullanılarak yonca üretilmekte olup, Türkiye’nin her yerine ve komşu ülkelere de yonca ihracatı yapılmaktadır.

Logodaki kalp şeklinde olan Yoncanın her bir yaprağı, “Sevgi, Hoşgörü ve Güleryüzle Hizmet” sloganını temsil etmektedir.


Selçuklu Yıldızının Kullanıldığı Yerler


Osmanlı Bayrağı


Azerbaycan Bayrağı


Türkmenistan Devlet Arması


Sultan 5. Mehmed Reşad Hân'ın Tuğrası


Çini İşlemesi


Taşpınar Halı Motifi

Logodaki Renkler Yeşil: Yeşil, tabiata hâkim olan renktir. İnsana huzur verir ve rahatlatır. İç açıcı ve güven veren ve üretkenliği artıran bir renktir. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir. Logoda Yeşil renk, Yenikent’te her alanda yeniliği, Yenikent halkındaki cömertliği, paylaşmayı ve misafirperverliği ifade etmektedir. Üç Yapraklı Yonca Sevgi, Hoşgörü ve Güleryüzle Hizmet’i temsil etmektedir.

  Mavi : Mavi gökyüzü ve deniz; özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. Yukarı ok işareti şekli ise yükselmeyi, gelişmeyi ve yeniden yapılanmayı ifade etmektedir. Yenikent Kasabası da adına yakışır bir kent olma yolunda ilerlemektedir.

  Kırmızı : Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir.
Logoda kırmızı renk Belediye olarak her alanda yapılan çalışmayı, hareketliliği ve Yenikent’linin azmini ve kararlılığını temsil etmektedir.

  Turuncu: Heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Logoda turuncu renk, Tarım ve Hayvancılık alanında çalışmayı seven, çalıştıkça mutlu olan Yenikent halkını temsil etmektedir.


Logo~Amblem
Orijinal

Mono/Siyah-Beyaz

Kontur

Bu haber 1791 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google 

Haberler

Çanakkale Zaferinin 104.Yılı Kutlu Olsun

Çanakkale Zaferinin 104.Yılı Kutlu Olsun Bu güzel vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyorum. Ruhları şad, me...

İstiklal Marşının 98.Yılı Kutlu Olsun

İstiklal Marşının 98.Yılı Kutlu Olsun Belediye Başkanı Mehmet AKDERE; İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yılını kutladı.

BELEDİYE BİNASI PROJESİ

KAMU DENETÇİLİĞİ

KURUMSAL MAİL GİRİŞİ

YENİKENT BELEDİYESİ     Copyright © 2006-2019       Tel : 0 382 236 20 03  Faks: 0 382 236 23 74    Mail : yenikent_belediyesi@hotmail.com