YENİKENT BELEDİYESİ
ANASAYFA HABERLER BAŞKAN MECLİS ÜYELERİ PERSONEL YENİKENT RESİMLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YENİKENT HAVA DURUMU

 

YENİKENT KASABASI

ZİYARETÇİ SAYISI

Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Tarih 16 Aralık 2010 Editör Yenikent Belediyesi
Okunma Sayısı : 2467

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlâhî bereket ve feyzin, Rabbanî ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Aşure Günü

Yüce Allah'ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Aşure Günü 16 Aralık 2010 Perşembe (bugün) gününe denk gelmektedir.

Bir hadis-i şerif meali şöyledir: Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.[Müslim] (Yalnız sadece - tek bir gün- Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile oruç tutmalıdır.) Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir. Aşure Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kutsiyetini arttırmıştır.


1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Aşure Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Aşure Gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Aşure Günü kurtulmuştur.
4. Hz. Âdem'in (a.s.) tövbesi Aşure Günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşure Günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa (a.s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davut'un (a.s.) tövbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9. Hz. Yakup'un (a.s.), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyyûp (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.AŞURE GÜNÜ YAPILACAK FAZİLETLİ AMELLER

Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Akrabası ile alakasını kesen kişi, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse Allahü Teâlâ ona Zekeriya oğlu Yahya ile İsa (as)ın sevabını nasip eder ve onu cennette onlarla beraber şu iki parmak gibi yan yana kılar.” (Orta parmağı ile başparmağını birleştirdiler.)Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki:”Kim, Aşure günü zerre kadar bir sadaka verirse, Allahü Teâlâ Uhut Dağı kadar sevap verip o sevabı da kıyamet günü mizanda olur.”Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Kim Aşure günü bir âlimin bulunduğu mecliste yahut Allah’ın adının anıldığı bir yere gelip onlarla beraber bir saat oturursa Allah’ın o kimseyi cennete koyması hak olur.”


Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: Kim Aşure günü Müslümanlardan on kişiye selam verirse, bütün müminlere selam vermiş gibi olur.”


Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Kim Aşure günü bir yetimin başını okşarsa Allahü Teala her kılına karşılık onun için cennette bir derece yükseltir.”


Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Her kim Aşure günü ehline (ailesine ve evlatlarına) ikramda bulunursa, Allahü Teâlâ senenin diğer günlerinde ona ikramda bulunur.”


Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Kim bir şeyi canı çekip de onu yemeden Müslüman komşusuna yedirirse, Allahü Teala ona cennet taamından (yiyeceğinden) yedirinceye ve cennet şarabından içinceye kadar dünyadan çıkmaz.(ölmez)”


Peygamber efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki: “Kim Aşure günü yıkanırsa (boy abdesti alırsa) Allah indinde, annesinden doğduğu gün gibi bütün günahlarından temizlenmiş olur.” “Kim Aşure günü iki kere yıkanırsa (boy abdesti alırsa ) iki gözü katiyen hastalık görmez.”


Aşure Günü, bir de aşure isimli bir tatlı pişirilir. Menşei şöyle rivayet edilir: Hz.Nuh (as)’ın gemisi, aşure günü Cudi dağının tepesine oturunca, gemidekiler tufandan kurtuluş gününü kutlamak istemişler ve geminin ambarında arta kalan erzakı karıştırıp bir yemek pişirmişler. Aşure pişirme âdeti buradan kalmadır. Aşure tatlısı yapmanın bu anlatılan haricinde herhangi bir dini hükmü yoktur. Bir ibadet değil, güzel bir adettir.Bu duygu ve düşüncelerle mübarek Muharrem Ayınızı ve Aşure Gününüzü kutlar yüce Mevla’dan hayırla vesile olmasını dileriz.


YENiKENT BELEDiYESi

Bu haber 2467 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google 

Dini Bayram Kutlama

Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun Belediye Başkanı Mehmet AKDERE, mübarek üç ayların habercisi olan Regaib Kandilinin ve mübarek üç ayların tüm dünya...

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun Tüm Hemşehrilerimin Kurban Bayramını Kutlar, Sağlık, Mutluluk ve Esenlikler Dilerim. Mehmet AKDERE | Belediye Başk...

BELEDİYE BİNASI PROJESİ

KAMU DENETÇİLİĞİ

KURUMSAL MAİL GİRİŞİ

YENİKENT BELEDİYESİ     Copyright © 2006-2019       Tel : 0 382 236 20 03  Faks: 0 382 236 23 74    Mail : yenikent_belediyesi@hotmail.com