YENİKENT BELEDİYESİ
ANASAYFA HABERLER BAŞKAN MECLİS ÜYELERİ PERSONEL YENİKENT RESİMLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YENİKENT HAVA DURUMU

 

YENİKENT KASABASI

Yenikent Karpuzu Pazara Çıktı

Yenikent Karpuzu Pazara Çıktı

Tarih 22 Temmuz 2013 Editör Yenikent Belediyesi
Okunma Sayısı : 2236

Yoncasıyla ünlü Yenikent Beldemizde son yıllarda Karpuz üretimiyle de markalaşmaya devam ediyor.


Yenikent Beldemizde bu yıl Temmuz ayının ortasında hasadı yapılmaya başlanılan karpuz, lezzetiyle karpuz sevenlerin yüzünü güldürüyor.


Yenikent beldemizde yetiştirilen kavun ve karpuzlar artık Aksaray halk pazarlarında markalaştı, daha hasadı yapılmadan Aksaray pazarlarında Amarat Karpuzu, Amarat Kavunu adıyla satılan kavun ve karpuzlar beldemize ait değildir, Yaklaşık 1 haftadır olgunlaşan ve hasadı yapılan karpuz artık pazarlarda yerini almaya başladı.


Yenikent'te üretilen tadıyla herkesin ilgisini çeken yerli Amarat karpuzu'nu birinci elden direk üreticiden almak isteyenler Akhan'da ve Yenikent çarşı merkezinden alabilirler.


Ortalama 10-15 kilogram ağırlığındaki karpuzlar tadıyla, tazeliğiyle tüketicinin ilgisini çekiyor. Aksaray halkı da pazarda satılan başka yerlerin karpuzu yerine,  Yenikent’te yetişen karpuzu tercih ediyor.


Yenikent’te karpuz üreticiliğinin yaygınlaşması ve tercih edilen zirai ürün haline gelmesinde emeği geçen üreticilerden bazıları; Mustafa Bayrakdar ve Şammas Bayrakdar, Ali Bayraklı üretilen üründen memnun olduklarını, ancak Amarat Karpuzu adıyla satılan başka yerlerin karpuzu kalitenin düşmesine sebep olduğunu, halkımızın direk üreticiden almalarını tavsiye ettiklerini beyan ettiler.


Yenikent’te üretilen yerli Karpuz ve kavun Akhan'da ve Yenikent çarşı merkezinde  haftanın hergünü 1 kg= 90 kuruştan satılıyor.

Haber : Mustafa KALlN


Bu haber 2236 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google 

Yenikent Tarım

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Silajlık Mısır Hasadı Başladı Hayvancılıkta önemli bir yere sahip olan kaba yem ihtiyacını karşılamak için Yenikent'li üreticiler yem bitkile...

Yenikent Karpuzu Pazara Çıktı

Yenikent Karpuzu Pazara Çıktı Son Teknolojik aletlerle tarım yapan, Yoncasıyla ünlü Yenikent son yıllarda Karpuz ve Kavun üretimiyle de adını mar...

KAMU DENETÇİLİĞİ

KURUMSAL MAİL GİRİŞİ

YENİKENT BELEDİYESİ     Copyright © 2006-2020       Tel : 0 382 236 20 03  Faks: 0 382 236 23 74    Mail : yenikent_belediyesi@hotmail.com